TOEFL SINAVI NEDİR?

Günümüzde en geçerli ve herkesin tercih ettiği Toelf sınavı nedir konu başlağımızda sizlere bu sınav hakkında bilmeniz gereken tüm detayları kaleme alacağız.Bir sınavın tüm içeriği hakkında bilgi sahibi olmak o sınav hakkında çalışma strajilerinizi belirlemenize  ve sonuç odaklı ilerlemenize yardımcı olacaktır.Yazımızı sizlerin merak ettiği ve Kızılay AmericanLIFE eğitim danışmanlarımıza gelen sorularınızdan hazırladık.

TOEFL IBT NEDİR?

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test) dünya üzerindeki en saygın ve en çok tercih edilen İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere 130’un üzerinde ülkede geçerli olan; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına yapılacak başvurularda kullanılabilecek kişilerin katıldığı bir seviye belirleme testidir.

Türkiye’de ise Toefl IBT Sınavına Kimler Girer;

-Türkiye’deki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmak isteyenler,

– Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerde hazırlık sınıfını atlamak isteyenler,

– Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşların personel alımlarında İngilizce dil seviyesini belgelemek isteyenler,

– Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşlarda çalışıp yabancı dil tazminatı almak isteyenler.

TOEFL PBT NEDİR?

TOEFL PBT (Test of English as a Foreign Language- Paper Based Test) de TOEFL IBT gibi bir seviye belirleme sınavıdır.

  • TOEFL PBT arasında en önemli fark TOEFL PBT konuşma (speaking) bölümünü içermez. Fakat TOEFL IBT sınavında konuşma bölümü vardır.
  • TOEFL IBT internet üzerinden geçekleştirilirken TOEFL PBT belirli sınav merkezlerinde yazılı olarak yapılan bir sınavdır.
  • TOEFL PBT, TOEFL IBT’ye göre çok daha fazla soru içerir.

Bu üç maddeyi incelediğimizde hangi sınavı tercih etmelisiniz soruna cevap almaktayız.Cevap açık Toefl IBT. Neden mi? Biraz da bunu detaylandıralım.

İlk bakışta konuşma becerisini ölçmediği için Toefl PBT  daha avantajlı gibi görünse de aslında tam tersi bir durum söz konusudur. TOEFL PBT, TOEFL iBT kadar geçerli bir sınav değildir ve her üniversite tarafından kabul edilmez.TOEFL iBT tüm üniversiter tarafından kabul edilen bir sınavdır fakat çoğu üniversite Toefl PBT skor notunu kabul etmez ve TOEFL PBT’den yaklaşık 6 kat daha fazla kişi bu sınava girmektedir.

TOEFL IBT’ye Nasıl Başvurulur?

TOEFL IBT sınavına başvurmak için 4 yol bulunmaktadır. Online olarak, şahsen başvurarak telefon veya posta yoluyla başvuruda bulunabilirsiniz. En hızlı ve kolay yöntem, online olarak internet üzerinden kayıt yaptırmaktır.TOEFL IBT başvurusu için herhangi bir tarih aralığı yoktur. Başvuru istenildiği zaman yapılabilir. Ancak sınav merkezlerinin kontenjanları sınırlı olduğu için sınav tarihinizi belirlerken başvuru yapacağınız  üniversite ve iş yerinizin son başvuru günlerinize dikkat ederek sınav tarihinizi belirlemelisiniz.Bir önemli not ise online başvurlarınızda isimler kimlik belgesinde nasıl yazılıyorsa o şekilde yazılmalıdır. Aksi takdirde sınav merkezinde sınav girişinde sorun yaşanabilir.Başvurlarınızı https://toefl-registration.ets.org/TOEFLWeb/extISERLogonPrompt.do

TOEFL IBT Başvuruları İçin Son Tarih ve Geç Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır, Sınav Ücreti Ne Kadar?

TOEFL IBT başvuruları sınav tarihinden 7 gün önce kapanır.TOEFL IBT’a geç sınav başvurusu / kaydı sınav tarihinden 4 gün önce kapanır ve sınav ücretine ek olarak 40 $ gecikme ücreti alınır.TOEFL IBT sınav ücreti ülkelere göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz için başvuru ücreti 185 $’dır.

TOEFL IBT ayda / yılda Kaç Kez Gerçekleştirilmektedir?

TOEFL IBT, her ay 3 ya da 4 kez yapılan bir sınavdır; yıl içerisinde 50’den fazla sınav yapılmaktadır. Sınav sayısı test merkezlerinin yoğunluğu ve kapasitesine göre farklılık göstermektedir.

TOEFL IBT NASIL BİR SINAVDIR.

Bireylerin akademik ingilizce seviyesini ölçen bir sınavdır. Bu sebeple sınav içeriği, sınav bölümleri, sınavda karşınıza çıkan okuma, yazma,dinleme, konuşma bölümlerinde oluşan tüm sorular akademik ingilizce ile alakalı konulardan çıkar.Günlük ingilizce seviyeniz çok iyi olabilir fakat Toefl IBT’den puan alabilmek için akademik alanda çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

Sınav İçeriği Hakkında  Detaylar;

  1. TOEFL IBT, reading (okuma), listening (dinleme), speaking (konuşma), writing (yazma) becerilerini ölçen bir sınavdır.
  2. TOEFL IBT 4 saat 30 dakika süren bir sınavdır. Reading ve listenin bölümlerinden sonra 10 dakikalık bir ara verilmektedir.
  • Reading: 60-80 dakika
  • Listening: 60-90 dakika
  • Speaking: 20 dakika
  • Writting: 50 dakika

3.Toplamda 120 puan üzerinden değerlendirilen TOEFL IBT sınavında; her bir bölüm kendi içinde 30 puan ile değerlendirilir.

4,TOEFL IBT sınav sonucu iki yıl boyunca geçerlidir.