Almanca Aile Birleşimi Sınavı Nedir?

Ağustos 2007 ikamet yasası ile ilgili yapılan köklü reformlar, Almanya'daki eşinin yanına yerleşmek isteyen yabancılara henüz vize talebinde bulunurken kendi ülkesinde basit düzeyde Almanca bilgisine sahip olduğunu kanıtlama zorunluluğu getirmektedir. Bu düzenlemeyle, Almanya'ya gelecek olan bu kişilerin en azından basit bir şekilde de olsa Almanca dilinde iletişim kurarak toplumsal hayata katılmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. AmericanLIFE Dil Okulları olarak bu konuda kursiyerlerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Almanya'ya gelecek olan eşin Almanca dilinde en azından basit düzeyde iletişim kurabildiği vize başvurusu sırasında kanıtlanmalıdır. Basit düzeyde Almanca bilgisiyle somut olarak Avrupa Konseyi tarafından geliştirilen "Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesinin" A 1 düzeyindeki bilgi seviyesi kastedilmektedir. Bu yenilik, Avrupa Birliği'nin ikamet ve iltica hukukuna yönelik düzenlemeler temelinde oluşturulmuştur. AmericanLIFE’ın sizlere sunacağı eğitim programı tamamen ihtiyacınıza yönelik sınav formatına uygun olarak tasarlanmıştır.

Almanca Aile Birleşimi Sınavı İçin Gereken Şartlar?

Alman hükümeti, gidecek bireylerin Almanya’ya kolay uyum sağlamaları açısından Uyum/Entegrasyon Yasası kapsamında, bazı şartların yerine getirilmesini zorunlu tutmuştur.

Bu şartlar;

1) Alman vatandaşı Almanya’da ikamet etmeli ve Aile birleşimi için başvurabileceği kişi/kişiler kendi eşi veya çocuğu olmalıdır.

2) Almanya’da yaşayan bireyin, ailesiyle yaşayacak uygun nitelikte evi olması gerekir. Kalınacak yer, geçici olarak otel de olabilir.

3) Aile birleşimi yapacak kişilerin asgari 18 yaşında olmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçükler evlenerek aile birleşim vizesi alamazlar.

4) Uyum Yasası gereği Almanya’ya gitmek isteyen kişinin temel düzeyde Almanca bilgisine sahip olması şarttır. Konsolosluğa Start Deutsch A1 belgesi ile aile birleşimi vize başvurusunda bulunulabilir.

5) Almanya’da bulunan eşin, son 3 aydır bir işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Vize başvurusunda yurt dışındaki eşin 3 aylık maaş bordrosu istenmektedir. Aynı zamanda yutdışında bulunan eşin gelirinin, giderler çıkarıldıktan sonra hane yaşamını karşılaması gerekmektedir.

Sınav Kaç Bölümden Oluşmaktadır?

START DEUTSCH 1 SINAVI

Dinleme-Anlama , Okuma-Anlama, Yazma ve Konuşma olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır.

SINAV SÜRESİ

Dinleme 20 dakika, Okuma ve Yazma 45 dakika, Konuşma 15 dakika

DİNLEME

Dinleme sınavı 3 bölümden oluşmaktadır.

1.Bölüm Toplam 6 soru bulunmaktadır. Sorular a, b,c olmak üzere 3 seçeneklidir; seçenekler de resimlerle gösterilmiştir. Bu bölüm en kolay bölümlerden biridir, resmedilmiş şıklar size cevabı anlamanızda kolaylık sağlayacaktır. Bu bölümde geçen konuşmaları iki defa dinledikten sonra cevaplandırabilirsiniz.

2.Bölüm Toplam 4 soru bulunmaktadır ve cevap anahtarında DOĞRU-YANLIŞ seçenekleri vardır. Bu bölümde sadece bir defa dinleme hakkınız var, dolayısıyla çok dikkatli dinlemeli ve her bir ifadenin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu işaretlemelisiniz.

3.Bölüm 5 sorudan oluşmaktadır. İlk bölümde olduğu gibi konuşmaları iki defa dinleyecek ve 3 seçenekten birini cevap olarak işaretleyeceksiniz.

DİNLEME KONULARI

Bu bölümde günlük konuşmalar, özel telefon konuşmaları, tren istasyonu-süpermarket-havalimanı-hastane gibi açık alanlarda ya da otobüs, tren, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında yapılan anonslar bulunmaktadır.

OKUMA

Okuma sınavı toplam 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde farklı konularda kısa notlar, seri ilanlar, işaret levhaları, afişler vb.. okunur ve bunlarla ilgili çeşitli sorular cevaplandırılır. Toplam 10 soru DOĞRU-YANLIŞ kalan diğer beş soru ise (a) ve (b) seçeneklerini işaretleme şeklindedir.

YAZMA

Yazma sınavı 2 bölümden oluşmaktadır.

1.Bölüm Bir form doldurulur. Formda sizin doldurmanız gereken 5 boşluk vardır. Sizden beklenen formun üstünde verilen bilgileri iyice okumanız ve orada yazılan bilgiler doğrultusunda formda istenilen yerleri doldurmanızdır.

2. Bölüm Mektup bölümüdür.  Bu bölümde kısa bir mektuba, elektronik postaya, faksa  ya da davete kısa bir cevap yazmanız; ya da bir konu hakkında otel, dil kursu, üniversite, Turizm Enformasyon Bürosu, emlakçı vb. bir yerden bilgi almanız istenir.

SÖZLÜ

Sözlü kısmı 3 bölümden oluşmaktadır.

1.Bölüm Kendinizi tanıtırsınız. Sınavı yapan kişi size arada telefon numaranızı, posta kodunuzu veya ona benzer sorular sorabilir; adınızı, soyadınızı, doğum yerinizi hecelettirebilir.

2.Bölüm Günlük konularla ilgili sorular sorulur ve cevaplandırılır. Masada kapalı bir şekilde duran kartlardan seçersiniz. Karşınızda bulunan başka bir öğrenciye seçtiğiniz konu başlığıyla ile ilgili soru sorarsınız, o da size cevap vermeye çalışır.

3.Bölüm Masada duran kapalı kartlardan seçerseniz ve bu kartta bulunan kelime veya resme göre karşınızdaki öğrenciye rica cümleleri kurulur.

Sınavdan Kaç Puan Alınmalı?

Sınavda 100 üzerinden en az 60 puan almak gerekiyor.

Aile Birleşimi A1 Almanca Sınavını başarılı sonuç alamazsam sınava bir daha katılabilir miyim?

Sınavı geçemediğiniz takdirde 1 hafta sonra tekrar sınava girebilirsiniz. Ayrıca sınava girmek için bir sınırlama yoktur.

Aile Birleşimi Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Sınavlar ayda 1 yapılmaktadır. Başvurular, katılımcının kendisi tarafından yapılmaktadır.

Almanya’ya Uyumlu ve Entegrasyon Yasası

Almanya’ya gidecek kişi Almanya'daki yaşama daha kolay uyum sağlayabilmesi için öncelikle: Alman Konsolosluğunun aile birleşimi vizesi için gerekli gördüğü Almanca Dil Yeterlilik Sınavını başarıyla geçmek zorundadır.

Aile birleşimi yapan kişiler Almanya'da sağlık koşullarına uygun ve güvenli bir konutta oturmaları gerekmektedir. Hatta Almanya'daki yaşanacak evin büyüklüğü bile önemlidir.

Almanya’da yaşayan eşin evinin kira kontratına bakılır ve uygun olup olmadığına karar verilir.

Türkiye’den giden kişi Almancayı tam olarak konuşamayacağı için iyi gelirli bir işe girmesi hemen mümkün olmayabilir. Bu nedenle Almanya’da yaşayan kişiden son üç aya ait maaş bordrosu veya iş yeri sahibi ise gelir beyan etmesi istenir. Böylece buradan giden kişi ile birlikte yaşamları garanti altına alınmış olur.

Türkiye’den giden kişinin Almanya’da bir sağlık sigortasına ihtiyacı vardır. İlk gittiğinizde sigortanız Almanya'daki eş sayesinde sağlanır.