Yeni bir dil öğren, yeni bir ruh kazan” demiş bir Çek atasözü. Yabancı bir dil öğrenmek hem zaman hem de emek gerektirir. Peki değer mi?

Günümüzde İnternet, televizyon veya basılı yayın dünyası sayesinde küçülen dünyada, sadece bir değil, birkaç dil öğrenmek zorunluluk haline geldi. Kimimiz pratik nedenlerden, kimimiz duygusal, kimimiz de entelektüel nedenlerden dolayı öğrenmek istiyoruz bir başka dili. Aşağıda sıralayacağımız nedenler sizi dil öğrenme konusunda motive edecek nedenler olabilir:

  • Eğer çalıştığınız işte sürekli farklı diller konuşan insanlarla beraberseniz, onlarla kendi dillerinde anlaşabilmek size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca iyi anlaşmalar yapabilir, kontratlar imzalayabilirsiniz. Bir çok İngilizce-konuşan iş adamı diğer dilleri öğrenmek için uğraşmaz zaten bilinmesi gerektiğini düşünürler.
  • İlgilendiğiniz konular veya hobileriniz le ilgili bilgiler çoğu zaman başka dillerde olur. Farklı bir dil öğrenmek meslektaşlarınızla ya da okullarınızdaki yabancı öğrencilerle daha iyi iletişim kurmanızı sağlar.
  • Yurt dışı seyahatlerinizde gideceğiniz ülkenin dilini, basit düzeyde bile olsa, öğrenmek kolaylık sağlayacaktır. Yiyecek-içecek ısmarlarken daha rahat olacak, yönünüzü kaybettiğinizde sorup öğrenebileceksiniz.
  • Eğer yurt dışında bir üniversitede okumak istiyorsanız, gittiğiniz ülkenin dilini çok iyi bilmeniz gerekir.
  • Eğer edebiyat, şiir, film, müzik veya farklı ülkelerin kültürel çalışmaları ile ilgileniyorsanız, onları daha iyi anlayabilmek için dillerini öğrenmeniz gerekir. Orijinal metinleri okumak, ya da kendi dilini anlayarak bir filmi izlemek, çeviri metinleri okumaktan ya da alt yazı takip etmekten size daha fazla keyif verecektir.
  • Eğer farklı bir ülkede yaşamaya karar verdiyseniz, gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmek hem daha iyi iletişim kurmanızı hem de kolayca kaynaşmanızı sağlayacaktır. Dilini öğrenmek o ülkeye olan ilginizi ve bağlılık isteğinizi gösterecektir.
  • Kulağınıza hoş geldiği için bile öğrenebilirsiniz. İtalyanca veya Fransızca gibi bazı diller insanı kendine çeker.
Neden Olmasın?