Çocuklarımız ikinci dili öğrenmeye en erken ne zaman başlayabilirler?

//Çocuklarımız ikinci dili öğrenmeye en erken ne zaman başlayabilirler?

Yapılan araştırmalara göre, çocukların yabancı dil öğrenmeleri çok erken yaşlarda teşvik edilmeli. Hatta 1 yaşından itibaren başlayabilir ve sanılanın aksine anadili ile beraber ikinci bir dili de zorluk çekmeden rahatça öğrenebilirler.

Çevremizde mutlaka örneklerini görmüşüzdür. Annesi Türk, Babası İngiliz bir çocuk iki dili birden konuşarak büyür. Buna iki dillilik denmekte. “İki dillilik” (bilingualism), iki farklı dilde iletişim kurabilme becerisi anlamına gelmektedir. Doğdukları andan itibaren iki farklı dil konuşulan ortamda büyüyen çocuklar doğal bir şekilde iki dili de edinebilmektedirler. Bazı durumlarda üç ya da dört farklı dil konuşulan aile ortamında büyüyen çocuklar söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlar “çok dillilik” (multilingualism) olarak tanımlanır.

Ebeveynler bazen endişe ile çocukların bu kadar erken yaşta zorlamanın doğru olup olmadığını sorgularlar. İşte size sunabileceğimiz bazı nedenler:

  • Araştırmalar sonucunda kanıtlanan, erken yaşlarda dil öğrenen çocukların ikinci dili doğru aksanla konuştuklarıdır. Çocuğun yaşı büyüdükçe anadili gibi ikinci dili konuşma şansının azaldığı tespit edilmiştir.
  • Küçükken çocuklar birşeyler öğrenirken çok eğlenirler. Meraklıdırlar. Kreşlerde, anaokullarında gerçekleştirilen aktivitelerin amacı onları ilgilendirmez. Hemen olaylara katılmak isterler. Bu durum dil öğrenirken de geçerlidir. Hiçbir lise öğrencisine kreş şarkıları ile ya da el kuklaları ile dil öğretemezsiniz ama küçüklerle hiç sıkıntı yaşanmaz. Eğlenirken çocukların dili ne kadar çabuk kavradığına inanamazsınız.
  • Bu çağda ikinci bir dil öğrenirken çocukları destekleyebilecek çok fazla kaynak mevcuttur. Aile ile, öğretmenle, diğer aile fertlerinin yanında, televizyon, CD’ler, oyunlar, kitaplar, videolar, ya da Internet bizlere bu olanakları fazlasıyla sağlamaktadır.
  • Çocuklara ikinci bir dili erken öğretmek hayata 1-0 önde başlamalarını sağlayacaktır. Mesela İngilizce bilmek artık bir sonraki jenerasyon için sıradanlaşmıştır.
  • Erken yaşta öğrenilen ikinci dil çocuklarımızın problem çözme yeteneklerini geliştirmekte ve okul performanslarını da arttırmaktadır.

Araştırmalar, çocuklarımızın ikinci bir dili çok erken yaşlarda öğrenmesi gerektiğine işaret ediyor. Yukarıdaki nedenler dışında, belki de en önemli motivasyon, çocuklarımızın dünyaya bakışının değişecek olması ve farklı kültürdeki insanlarla iletişim kurma fırsatına erken yaşlardan itibaren sahip olacak olmalarıdır.

Leave A Comment